Jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne?
Stosowanie olejków eterycznych pod nadzorem aromaterapeuty znającego się na produktach jest oczywiście w pełni bezpieczne. Kiedy jednak stosujesz olejki eteryczne samodzielnie i bez takiego nadzoru, ważne jest, aby uważnie przeczytać i przestrzegać instrukcji zawartych w ulotce dołączonej do każdego produktu. Obchodź się z olejkiem eterycznym z należytą ostrożnością, nigdy nie przekraczaj zalecanej dawki i odmierzaj olejek kropla po kropli, a nie wlewając. Poniższe dodatkowe wskazówki pomogą Ci bezpiecznie stosować olejki eteryczne:
Zawsze rozcieńczaj olejki eteryczne
Nigdy nie używaj olejków eterycznych w stanie nierozcieńczonym. Olejki te są wysoce skoncentrowane. Czasami potrzeba setek kilogramów świeżego materiału roślinnego, aby wyprodukować zaledwie 1 kilogram olejku eterycznego. W związku z tym konieczne jest traktowanie olejków z ostrożnością. Ważne jest, aby wiedzieć, co się robi (skonsultuj się ze specjalistycznymi źródłami).
Nieprawidłowe stosowanie olejków eterycznych może być niebezpieczne, a przedawkowanie może prowadzić do podrażnień.
Czego można użyć do rozcieńczania olejków eterycznych?
Olejki eteryczne są rozpuszczalne w innych olejach. Oznacza to, że nie rozpuszczają się w wodzie, chyba że dodasz emulgator. W tym celu możesz użyć na przykład żelu do kąpieli (do użytku zewnętrznego) lub mleka bądź śmietany (do użytku wewnętrznego).
Dobrym rozpuszczalnikiem jest również alkohol, np. do przygotowania sprayu środowiskowego lub sprayu na mięśnie.
Do użytku zewnętrznego
Rozcieńcz olejki eteryczne za pomocą:
- oleju roślinnego
- neutralnych kremów znajdujących się w niektórych produktach kosmetycznych, takich jak np. krem na dzień
- żel do kąpieli lub pod prysznic
Do użytku wewnętrznego
Rozcieńcz olejki eteryczne za pomocą:
- oleju roślinnego
- miodu
Zewnętrzne stosowanie olejków eterycznych
Nigdy nie stosuj olejków eterycznych w nierozcieńczonej formie bezpośrednio na skórę. Dotyczy to również stosowania olejków w kąpieli. Niektóre rodzaje olejków eterycznych można stosować w czystej postaci na skórę, ale przed tym zasięgnij porady specjalisty.
Skóra wrażliwa i alergiczna
Niektóre składniki naturalnie występujące w olejkach eterycznych (np. cytral, d-limonen, linalol, geraniol, cytronellol i inne) mogą powodować reakcje alergiczne u osób o nadwrażliwej skórze.
Wskazówka: Jeśli uważasz, że masz wrażliwą lub alergiczną skórę, najpierw dodaj jedną kroplę olejku eterycznego do niewielkiej ilości oleju roślinnego (np. oleju ze słodkich migdałów) i nałóż go na wewnętrzną stronę łokcia.
Odczekaj 24 godziny.
Jeśli nie występuje zaczerwienienie, swędzenie ani podrażnienie, olejek można bezpiecznie stosować.
Olejki eteryczne z owoców cytrusowych? Unikaj światła słonecznego!
Wszystkie olejki cytrusowe (bergamotka, pomarańcza, cytryna, grejpfrut, mandarynka) są światłoczułe, co oznacza, że w połączeniu ze światłem słonecznym lub korzystaniem z solarium mogą powodować podrażnienia, zaczerwienienia lub nierównomierne zmiany pigmentacji skóry.
Unikaj ekspozycji na światło słoneczne przez co najmniej 12 godzin po użyciu olejku eterycznego na skórze. Bergamotka jest szczególnie silnie fototoksyczna, nawet w małych ilościach i mieszankach. Chociaż stężenie fototoksycznych składników w pomarańczy, cytrynie, grejpfrucie i mandarynce jest niższe niż w bergamotce, nadal zaleca się unikanie bezpośredniego światła słonecznego lub korzystania z solarium w tym samym okresie.
Spożywanie olejków eterycznych
Niektóre olejki eteryczne można przyjmować doustnie lub stosować jako dodatki do gotowania. Stosuj je z umiarem, wystarczy kilka kropli. Zawsze postępuj zgodnie z informacjami podanymi w ulotce dołączonej do opakowania.
Nieprawidłowe lub nieświadome spożycie olejku eterycznego może prowadzić do podrażnienia błon śluzowych. W rzadkich przypadkach może nawet doprowadzić do zatrucia. Aby uzyskać pewne i bezpieczne wskazówki dotyczące spożywania olejków eterycznych, zalecana jest konsultacja z aromaterapeutą.
W przypadku przedawkowania (więcej niż 0,5 ml olejku) spożyj trochę oleju roślinnego i skontaktuj się z Centrum Informacji Toksykologicznej tak szybko, jak to możliwe:
Polska: +48 42 631 47 24
Dzieci i olejki eteryczne
Rozpylanie/dyfuzja w obecności dzieci i wdychanie olejków eterycznych przez dzieci jest możliwe od 6 roku życia. Spożywanie olejków eterycznych przez dzieci jest możliwe od 12 roku życia, ale najlepiej po konsultacji z lekarzem lub uznanym aromaterapeutą.
Dwa wyjątki od tej ogólnej zasady to łagodne olejki eteryczne z Eukaliptusem australijskim (Eucalyptus radiata) i lawendą wąskolistną (Lavandula angustifolia), które można rozpylać/dyfuzować w obecności dzieci od 3 roku życia. Eukaliptus australijski jest idealny do leczenia przeziębień lub zatkanego nosa u małych dzieci. Lawenda wąskolistna doskonale uspokaja małe dzieci i pomaga im w zasypianiu.
Ogólne środki ostrożności
- Unikaj kontaktu olejku z oczami i błonami śluzowymi. W przypadku kontaktu dokładnie przepłucz czystą wodą lub olejem roślinnym.
- Przechowuj olejki eteryczne w miejscu niedostępnym dla dzieci.
- Przechowuj olejki eteryczne w odpowiednio zamkniętej butelce w chłodnym i ciemnym miejscu.
- Olejki eteryczne są lotne i łatwopalne. Nie wystawiaj ich na działanie wysokich temperatur!
- Nie zaleca się długotrwałego i nieprzerwanego stosowania olejków eterycznych.
Blijf op de hoogte
Update je inbox en meld je aan voor het laatste Physalis-nieuws. Blijf op de hoogte van nieuwe producten, inspiratie, tips & tricks, recepten, ... Max. 1 nieuwsbrief per maand.